Konto IKE

Transfer PPE na IKE

Transfer środków z PPE do IKE

Osoby posiadające PPE mogą przenieść środki do IKE, szczególnie w przypadku kiedy kończymy pracę u pracodawcy, który prowadził PPE, a nowy pracodawca nie prowadzi konta PPE lub już nie będziemy pracować.

Transfer środków z PPE do IKE nie wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku dochodowego.

Jak przenieść pieniądze z PPE do IKE?

Pieniądze z PPE do IKE można przetransferować dopiero po zakończeniu pracy w firmie, która prowadzi PPE.

Aby dokonać transferu, należy:

  • Założyć konto IKE tutaj
  • W trakcie wypełniania wniosku zaznaczyć opcję: "Zamierzam przenieść środki z PPE (pracowniczy program emerytalny) / PPK (pracowniczy plan kapitałowy) / OIPE (ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny) na IKE w DFE PZU."
  • Środki z PPE trafią na wskazane konto za pośrednictwem byłego pracodawcy. W tym celu składasz dyspozycję wypłaty transferowej wraz z potwierdzeniem założenia IKE do pracodawcy.
  • Pracodawca przekazuje dyspozycję wypłaty i potwierdzenie założenia IKE do instytucji zarządzającej PPE, która przelewa środki na nowo założone konto IKE.

UWAGA: wpłata transferowa nie wlicza się do limity wpłat na IKE. Co znaczy, że niezależnie ile środków zostanie przelane na konto IKE, masz do dyspozycji pełen limit(*) wpłat do wykorzystania w danym roku.

Transfer PPK na IKE

Transfer środków z PPK do IKE

W czasie oszczędzania na koncie PPK nie ma możliwości przetransferowania środków na konto IKE. Istnieje tylko jedna sytuacja, kiedy taki transfer może być wykonany i jest nią śmierć osoby oszczędzającej na PPK.

W takim przypadku połowę zgromadzonych środków (w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej) instytucja finansowa przekazuje na rachunek PPK, IKE lub PPE małżonka uczestnika.

Środki, które nie zostaną przekazane małżonkowi, trafią do wskazanych przez uczestnika osób uprawnionych. Uczestnik może bowiem wskazać instytucji finansowej imiennie jedną osobę lub więcej osób, które jako osoby uprawnione mają po jego śmierci otrzymać środki zgromadzone na jego rachunku PPK. Jeżeli uczestnik PPK nie wskaże osób uprawnionych, środki będą przypadały spadkobiercom (na zasadach regulowanych przepisami kodeksu cywilnego).


* W świetle art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1808) wpłaty dokonywane na IKE w roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone.

Konto-IKE.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024

Do góry