IKE (indywidualne konto emerytalne) to jeden z dwóch, obok IKZE, całkowicie dobrowolnych sposobów gromadzenia oszczędności na prywatną emeryturę. Powołano je ustawą z 20 kwietnia 2004 r.
Największymi zaletami IKE jest brak podatku dochodowego i podatku Belki od wypracowanych zysków. To zwiększa efektywność i opłacalność oszczędzania. Z tym że z obu ulg skorzystamy w momencie ukończenia 60 lat (lub 55 lat, jeśli nabyliśmy wcześniejsze uprawnienia emerytalne).
Pieniądze, które w całości są naszą własnością, możemy też pobrać wcześniej. Jednak wtedy płacimy fiskusowi 19-proc. daninę. W praktyce robi to za nas firma prowadząca indywidualne konto emerytalne.
Dopuszczalna w danym roku kwota wpłat na IKE zależy od przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej określonego w ustawie budżetowej. Stanowi jego trzykrotność. Limit wpłat na IKE znajdziemy też w ogłaszanym zwykle w okolicach listopada obwieszczeniu ministra rodziny i polityki społecznej. Nie ma obowiązku regularnych zasileń.
Środki odłożone na IKE podlegają dziedziczeniu. W dyspozycji na wypadek śmierci dołączanej do umowy z instytucją prowadzącą IKE określamy, komu ma ona wypłacić nasze pieniądze. Odbywa się to z pominięciem postępowania spadkowego i bez podatku od spadków.
IKE przybiera różne formy. Do wyboru mamy:
IKE otwarte w jednej instytucji możemy przenieść do innej w każdym czasie. Zmienimy również sposób oszczędzania.
IKE w skrócie:
IKE w DFE
Jedną z postaci IKE jest dobrowolny fundusz emerytalny. To produkt oferowany przez powszechne towarzystwa emerytalne. Dostępny jest w:
Z uwagi na odmienną politykę inwestycyjną firm prowadzących, IKE w DFE różnią się profilem ryzyka. W zmiennych proporcjach lokują pieniądze klientów w akcje polskie i zagraniczne oraz instrumenty bezpieczne, w tym obligacje skarbu państwa. W efekcie jedne przynoszą większe zyski, inne – mniejsze.
IKE to najefektywniejszy i najbardziej motywujący sposób oszczędzania bez zobowiązań.
Konto-IKE.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024